Kommende udstilling
ARoS Samling: Helt nye samlingsudstillinger
Placering
Niv. 6 + Niv. 8
Pris
Gratis med årskort eller efter betalt entré
Forsidebillede
P.S. Krøyer, Fra Københavns Børs, 1895
Om udstillingen
Samlingsudstillingerne er hjertet af ARoS. Her møder kunsten dig i øjenhøjde – uanset om du er barn, voksen, kunstekspert eller nysgerrig på kunstens verden.
I 2026 åbner ARoS dørene til helt nye præsentationer af museets samling på både Niv. 6 og 8. Her kan du opleve velkendte hovedværker, opdage nye værker og dykke ned i kunsthistorien og dens relevans for vores tid. Fra guldalderens idylliserede landskaber til samtidens videokunst, der gennemlyser samfundets ubekvemme sandheder.
En gennemgribende, genfortolkning af museets samling gør det muligt på ny at udforske forskellige kunstneriske strømninger, fremhæve enkeltværker og fortælle kunsthistorien på nye måder for flere gæster. En nyskabende og radikal udstillingsarkitektur gør det muligt løbende at udskifte værker og udtryk i takt med verden omkring os.
Kredit forsidebillede:
P.S. Krøyer, Fra Københavns Børs, 1895
Tak til
A.P. Møller Fonden