Formidling

For skoler, institutioner og hjemmeskole

Undervisningsforløb eller besøg på egen hånd

Olafur Eliassons Your rainbow panorama på taget af ARoS

Hvad er ARoS?

Vi har tilbud til både skoler og institutioner. Planlæg jeres besøg eller få inspiration til undervisning og læringsforløb.

ARoS på egen hånd

I er velkomne til at besøge ARoS på egen hånd, opleve de aktuelle udstillinger og dykke ned i værkerne fra vores egen samling. Vær opmærksom på, at vi ikke kan garantere jer plads ved alle værker, da skoler og institutioner, som har bestilt et forløb med en omviser, har førsteret til kunstværkerne. 

Husk at melde jeres besøg på forhånd her. 

Book et forløb

Flyt undervisningen ind i kunsten. Vores dygtige omvisere er studerende på videregående kunstfaglige uddannelser og har det faglige ansvar under besøget. I har stadig det pædagogiske ansvar. 

Booking af undervisningsforløb med en omviser skal ske senest otte hverdage inden. Vores gruppestørrelse er max. 28 elever pr. hold og nok lærere til at varetage det pædagogiske ansvar. 

Under forløbene nedenfor kan I læse mere og booke. 

Godt at vide

De bedste forløb sker, når eleverne eller børnene på forhånd er orienteret om retningslinjerne for en god museumsoplevelse. Inden besøget opfordres I derfor til at orientere jer i museets retningslinjer. 

Der er mulighed for at spise medbragt mad før eller efter besøget i Madkassen på Niv. 3. 

Hjemmeundervisere kommer gratis ind iflg. det barn/de børn, der hjemmeundervises. I bedes medbringe gyldigt dokumentation. 

Tasker og overtøj må ikke medbringes på museet, men kan opbevares på eget ansvar i vores garderobe op Niv. 4. De aflåste garderobeskabe kræver poletter. Disse koster kr. 20 og kan købes via en automat i garderoben. Pengene returneres efterfølgende. Der er også mulighed for at opbevare tasker og overtøj i aflåste bure ved Madkassen på Niv. 3. 

Kontakt os

Forløb til daginstitutioner

Forløb til grundskolen, ungdomsuddannelser og øvrige uddannelsesinstitutioner

Booking og praktisk info

Læs også