16.09.2026
ARoS blev igen det mest besøgte museum under kulturugen K7
Hele 11.908 unge gæster besøgte ARoS under den landsdækkende kulturuge K7. Det er 27 procent flere end sidste års rekord.
Fra den 7.–13. september 2026 kunne alle unge op til 27 år med et digitalt K7-kort få gratis adgang til mere end 250 museer og udstillingssteder over hele landet.
“Der opstår en helt særlig stemning på ARoS, når så mange unge mennesker fylder museet. K7 giver dem mulighed for at gå på opdagelse i kunsten på deres egne præmisser, og de er både nysgerrige og engagerede, hvilket er virkelig fedt at opleve. Vi glæder os allerede til at byde de unge velkommen igen til næste års K7,” siger museumsdirektør Rebecca Matthews.
Ugens program blev til i tæt samarbejde med en gruppe af unge frivillige aarhusianere og bød på en række events og samarbejder med lokale aktører, blandt andre Peech og Volume Village.
Højdepunktet var fredag den 11. september til ARoS After Hours <3 K7. Her kunne man blandt andet deltage i poesi-performance med Unge Danske Digtere, trykke på genbrugs t-shirts med Røde Kors, opleve et særligt lydværk til Tusmørke i As Seen Below, høre koncert med jazzbandet Purpur og traditionen tro danse Silent Disco i Olafur Eliassons ikoniske Your rainbow panorama på toppen af ARoS.
Pressefotos kan downloades via Dropbox og må frit benyttes mod korrekt kreditering.
For yderligere oplysninger, kontakt:
ARoS Presse og Kommunikation
presse@aros.dk
+45 61904942