Kunstdebat

10.12.2026 Kl. 17.00 - 18.00

Når fortidens kunst møder nutidens blik – Fra den brændende Børs til ARoS

Debatten tager udgangspunkt i, hvordan historiske værker kan aktiveres og formidles på nye måder i mødet med nutidens perspektiver.

Tidspunkt

10.12.2026 Kl. 17.00 - 18.00

Placering

Niv. 3, Auditoriret

Pris

Uden årskort: 100 kr. ex. entré til museet / 24% rabat. for dig med årskort. Husk login til Mit ARoS

Foto: Dansk Erhverv

Da flammerne opslugte Børsen, reddede Brian Mikkelsen P.S. Krøyers ikoniske maleri Fra Københavns Børs ud af bygningen. Nu kan du midlertidigt opleve værket på ARoS, som har fået den unikke mulighed for at låne maleriet og lade det indgå i museets nye samlingsophængning der præsenteres fra slutningen af november.

I den forbindelse gæster Brian Mikkelsen og Tanya Lindqvist ARoS til en aktuel samtale om kunst, historie og vores samtidige blik på fortiden.

Debatten tager udgangspunkt i, hvordan historiske værker kan aktiveres og formidles på nye måder i mødet med nutidens perspektiver. Både på Børsen og på ARoS arbejdes der aktuelt med, hvordan historiske kunstsamlinger kan bringes i dialog med samtiden.

Hvad repræsenterer Krøyers værk i dag – og hvad betyder det, at netop dette maleri blev reddet ud af branden? Hvordan skaber man en levende dialog mellem ældre kunst og samtidens agendaer? Og hvordan balancerer man mellem historisk forankring og nyfortolkning i arbejdet med store kunstsamlinger?

Oplev en inspirerende kunstdebat på ARoS, indledt af museumsdirektør Rebecca Matthews og med deltagelse af direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen, direktør for Kunst på Arbejde Tanya Lindqvist og museumsinspektør på ARoS Jakob Vengberg Sevel. Samtalen modereres af kunsthistoriker og partner i SOLO•SOLO Anni Nørskov Mørch

Praktiske oplysninger

Pris: 100 kr. ex. entré til museet. Har du ikke årskort skal du huske at købe entré til museet.

Årskortholdere får 24% rabat. Husk at login in via Mit ARoS her for at få rabat.

Mødested: Niv. 3, auditoriet

Har du ikke årskort skal du huske at købe entré til museet.

Vi anbefaler, at du kombinerer arrangementet med en middag i ARoS Orangeri efterfulgt af et Tusmørke ved solnedgang i As Seen Below for at fuldende aftenen.