Anbragte børn udstiller sig selv på ARoS
100 anbragte børn har malet deres selvportræt med hjælp fra en dansk kunstner. Søndag den 30. oktober åbner udstillingen af børnenes værker på ARoS Aarhus Kunstmuseum.
I Danmark bliver 8 børn anbragt uden for hjemmet - om dagen! Cirka halvdelen af disse børn vokser op på en institution, hvor de ofte lever en afskærmet og beskyttet tilværelse. Men hvem er disse børn? Hvor kommer de fra? Hvordan ser de sig selv?
100 anbragte børn fra 9 danske døgninstitutioner og behandlingshjem giver nu deres egne svar på disse spørgsmål. Det sker gennem en unik og tankevækkende udstilling af børnenes selvportrætter på ARoS Aarhus Kunstmuseum, den 30. oktober - 4. december 2011.
Portætudstillingen er det fysiske resultat af kunstprojektet SE MIG!, der er udviklet af den landsdækkende hjælpeorganisation Børnehjælpsdagen - i tæt samarbejde med ARoS. Projektets deltagere - anbragte børn i alderen 7-17 år - har alle malet deres selvportræt til udstillingen med en hjælpende hånd fra 10 professionelle, danske kunstnere.
Adam Saks, Andreas Schulenburg, Lise Blomberg, Kaspar Bonnén, Jes Fomsgaard, Rene Holm, Verner Brems, Hesselholdt & Mejlvang og Marianne Jørgensen har på frivillig basis støttet, motiveret og inspireret børnene i den kreative proces - fra tomt lærred til færdigt portræt.
ET PERSONLIGT MØDE
De fleste af børnene har valgt at male deres ansigt som bærende motiv. Andre børn har fortolket deres selvbillede som et dyr eller et stormfuldt netværk af streger.
Fælles for portrætterne er, at de fortæller en historie om det enkelte barn - fortalt af barnet selv. Gennem penselstrøg, uden ord. Det kan være fortællingen om en svær opvækst, en hverdag uden mor og far - eller glæden ved at være på vej videre til en bedre fremtid.
"Udstillingen giver tilskueren et personligt møde med børnene, der reflekterer over deres egen identitet - på godt og ondt. Portrætterne udstråler en masse kraft, nerve, følelse og ærlighed, der vidner om at disse børn virkelig har noget på hjerte. For børnene selv er udstillingen en fantastisk måde at blive set og hørt på. De har nemlig brug for positiv opmærksomhed", forklarer projektleder Sylvia Emilia Blazejowski fra Børnehjælpsdagen, der året rundt arbejder for at give anbragte børn i Danmark gode oplevelser.
KUNSTEN STYRKER BØRNENE
Kunstprojektet SE MIG! - og udstillingen - handler i høj grad om at synliggøre de anbragte børn som enkeltpersoner og som udsat gruppe i det danske samfund. Men formålet med projektet har også været at styrke børnenes faglige kompetencer og selvindsigt.
Børnene har derfor gennemgået et særligt undervisnings-forløb på deres institution samt på ARoS, hvor de har set forskellige portrætter, tegnet skitser og lært om farver.
"Gennem kunsten har børn mulighed for at træne evnen til at formulere sproglige slutninger, som kan være uafhængig af konkrete oplevelser, dvs. evnen til at abstrahere, reflektere og foretage meta-betragtninger. Derfor ønsker ARoS at tage medansvar og give de anbragte børn et konstruktivt møde med kunsten. Vi glæder os meget til at vise børnenes portrætter frem", udtaler formidlingsinspektør Birgit Pedersen fra ARoS Aarhus Kunstmuseum.
Kontakt
Bjarne Bækgaard
Kommunikationschef
T: 8730 6618 / M: 3066 5142
E-mail bb@aros.dk





